Kostka brukowa – z fazą, czy bez?

Kostka brukowa – z fazą, czy bez?

Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest dziecinnie prosta. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że wybór kostki z fazą lub bez ma bardzo istotne znaczenie związane nie tylko z aranżacją nawierzchni, ale przede wszystkim jej funkcjonalnością.

Kostka brukowa – szeroka gama wzorów to nie wszystko

Bardzo istotne jest to, aby pamiętać o tym, że szeroka gama wzorów, kolorów czy też grubości kostek brukowych, to nie wszystko na co powinniśmy zwracać uwagę przy jej wyborze. Bardzo istotne jest także to, czy dana kostka jest produkowana z fazą lub też bez niej – czyli ukośnie ściętą, albo zaokrągloną górną krawędzią.

Każdy, kto stoi przed zakupem elementów nawierzchniowych powinien zdawać sobie sprawę z tego, z czym wiąże się wybór każdego materiału, który wykończony jest w ten lub też inny sposób. Ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę z tego, która z kostek (fazowana czy nie) sprawdzi się najlepiej.

Przeczytaj także:  Inwestycja w panele fotowoltaiczne - jaką decyzję podjąć?

Kostka brukowa – jej miejsce i przeznaczenie mają znaczenie

Wszystkie nawierzchnie, które ułożymy z kostki bez fazy, są niemal jednolicie równe. Posiadają jedynie minimalne odstępy pomiędzy elementami. Bardzo dobrze pasują do inwestycji przemysłowych, a ponadto obiektów użyteczności publicznej. Poza tym mogą być wykorzystywane do realizacji wielkoformatowych. Mowa na przykład o placach, parkingach czy nawierzchniach hal.

Jeśli zaś zdecydujemy się na kostki z fazą, czyli materiały o różnych krawędziach musimy być przygotowani na to, że jeśli będziemy chcieli długo cieszyć się ich estetycznym wyglądem, jeśli zastosujemy je na przykład od północnej strony posesji, powinniśmy znacznie częściej wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Wiele osób uważa, że kostka bez fazy jest łatwiejsza w odśnieżaniu.

Podsumowując – materiały nawierzchniowe bez fazy są polecane inwestorom komercyjnym, przedstawicielom miast, a także gmin. Wybór kostki lub płyt przez właścicieli domków, jest już kwestią gustu.

Fot. Polbruk

You may also like

Elegancki obrus idealny na rodzinne uroczystości

Elegancki obrus idealny na rodzinne uroczystości

Dobór odpowiednich dekoracji i tekstyliów na stół, szczególnie w jadalni ma ogromne znaczenie, dlatego też dobrze jest wiedzieć, jaki elegancki...

Naolejacz do narzędzi pneumatycznych – jakie ma zastosowanie?

Naolejacz do narzędzi pneumatycznych – jakie ma zastosowanie?

Naolejacz do narzędzi pneumatycznych jest urządzeniem, które posiada wiele różnorodnych zastosowań. Warto wiedzieć, jakie są ich przykłady, aby dokładnie zastosować...

Która farba jest najlepsza do łazienki?

Która farba jest najlepsza do łazienki?

Łazienka jest pomieszczeniem bardzo trudnym do aranżacji i przede wszystkim wymagającym stosowania takich rozwiązań, które zapewnią łatwość utrzymania czystości. W...

Inwestycja w panele fotowoltaiczne – jaką decyzję podjąć?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne – jaką decyzję podjąć?

Wielu inwestorów, którzy budują dom lub takich, którzy przeprowadzają modernizację zastanawia się nad tym, w jaki sposób skutecznie zmniejszyć rachunki,...

Back to Top