Jak odnowić taras po zimie?

Jak odnowić taras po zimie?

Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Synoptycy zapowiadali mroźne i śnieżne święta, ale jak zwykle otrzymaliśmy pluchę, wiatr i spore wahania temperatur. Na takie warunki ze szczególnym niepokojem spoglądają właściciele drewnianych tarasów. To właśnie one są wyjątkowo niekorzystne dla pięknych, naturalnych desek.

deski tarasowe

Musimy zdać sobie jednak sprawę z tego, że nie jesteśmy do końca bezradni. Wiele zależy nie tylko od sumienności producenta, ale także od naszej reakcji. Dzięki kilku prostym zabiegom po ustąpieniu śniegów i minusowych temperatur, bez większego trudu przygotujemy nasz taras do sezonu. Dzięki nim będzie nie tylko piękny, ale także zdrowy i wytrzymały. Podpowiadamy, w jaki sposób odnowić taras po zimie.

Taras drewniany po zimie

Wielu właścicieli tarasów drewnianych pamięta o przygotowaniu desek tarasowych do zimy – konserwują je, pokrywają warstwą specjalnych preparatów i z czystym sumieniem czekają na przyjście najzimniejszej pory roku. Oczywiście to prawidłowa postawa – zabezpieczenie tarasu przed zimą znacznie wydłuża żywotność drewna. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nasz taras wymaga uwagi również przed samym sezonem. Wystarczy spojrzeć na powierzchnię desek – wiatry i wilgoć mają na nie katastrofalny wpływ, a warstwy brudu są wyjątkowo trudne do usunięcia.

deski tarasowe

Kiedy słońce zaczyna grzać nieco mocniej, a o śnieżnych zaspach zdążyliśmy już zapomnieć, trzeba zatroszczyć się o taras. Przede wszystkim musimy go dokładnie wymyć. W tym celu posłużmy się szczotką i wodą lub myjką ciśnieniowa. Do pracy wybierzmy bezwietrzny i słoneczny dzień – drewno będzie potrzebować czasu na wyschnięcie, nie chcemy też, aby na świeżo olejowaną powierzchnię naniosły się zanieczyszczenia. Czasami dzieje się też tak, że drewno w czasie zimy mocno szarzeje. Powinniśmy wtedy użyć specjalnego preparatu do odszarzania tarasów. Jeżeli nie potrafimy pozbyć się brudu, albo powierzchnia drewna jest wyjątkowo zniszczona, niezbędne może okazać się także delikatne zeszlifowanie desek.

Przeczytaj także:  Właściwości dekoracyjne kostki brukowej

Renowacja tarasu drewnianego

Wyczyszczony i suchy taras nadaje się już do olejowania. To szczególnie ważny zabieg. Właśnie on zapewnia długą żywotność drewna, wpływa na jego wygląd i chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. W jaki sposób olejować deski? Preparat nakładamy na nie przy pomocy pędzla poprzez wcieranie. Całą procedurę powtarzamy dwukrotnie, upewniając się po pierwszym olejowaniu, że deska zdążyła wyschnąć (właśnie dlatego potrzebny nam jest suchy i bezwietrzny dzień).

Taka renowacja tarasu nie tylko przekłada się na okres użytkowania desek, ale umożliwia także duże zmiany ich wyglądu. Możemy wybierać preparaty z różnym stopniem pigmentacji, dzięki czemu możemy wpływać na ich odcień. Warto wybierać profesjonalne lub półprofesjonalne środki. Tylko one zagwarantują ochronę na odpowiednim poziomie i spełnią swoje zadanie. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli pokryliśmy nasz taras drewnem egzotycznym lub deskami modyfikowanymi termicznie Thermory – w przeciwieństwie do tradycyjnych gatunków drewna, nie wymagają dodatkowej konserwacji. Jeżeli z niej zrezygnujemy, deski będą patynowa,  co jest często pożądanym efektem.

Tekst powstał we współpracy z firmą Komplex Market dostawcą i producentem desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

You may also like

Jaka wyrzynarka dla modelarza?

Jaka wyrzynarka dla modelarza?

Wyrzynarka to narzędzie bardzo lubiane przez modelarzy. Idealnie nadaje się do pracy w drewnie, zwłaszcza do cięcia precyzyjnego. A to,...

Meble ogrodowe – jak urządzić ogród?

Meble ogrodowe – jak urządzić ogród?

Ogród jest dla nas miejscem odpoczynku. Oazą, która pozwala na chwilę oderwać się od codzienności. Oprócz roślinności w niej żyjącej...

Jak sprawić by nasz ogród zachwycał?

Jak sprawić by nasz ogród zachwycał?

Ogród to wizytówka naszego domu. Odwiedzający nas goście w pierwszej kolejności widzą właśnie ogród. Dlatego warto zadbać o niego, by...

Jak dobrać krzesło do biurka dziecięcego?

Jak dobrać krzesło do biurka dziecięcego?

Meblowanie pokoju dziecięcego to zawsze duże wyzwanie dla rodziców. Pokój malucha jest miejscem, w którym wypoczywa, bawi się, ale przede...

Back to Top