Budujemy samodzielnie, czy kupujemy gotowe – jak wybrać altany ogrodowe?

Budujemy samodzielnie, czy kupujemy gotowe – jak wybrać altany ogrodowe?

Przyjemnie byłoby spędzać czas z najbliższymi na świeżym powietrzu. Na pewno to byłoby bardzo miłe, jak i również relaksujące, jeśli moglibyśmy mieć w swoim ogrodzie miejsce, w którym zawsze może odpocząć od wszystkich codziennych zadań. Takim miejscem może być bez wątpienia altana ogrodowa.

Wybór altany ogrodowej tylko z pozoru może być bardzo łatwy. Przede wszystkim należy nastawić się na to, że przed oglądaniem wszystkich propozycji, czy też inspiracji jeśli rzeczywiście sami będziemy chcieli ją wykonać. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.

Wśród nich znajdują się takie kryteria jak:

– z czego ma być zbudowana altana,
– jakiej wielkości powinna być,
– do czego ma służyć,
– w jaki sposób ją zaaranżujesz,
– przed czym ma chronić,
– jakie fundusze chcesz przeznaczyć na jej zakup/montaż.

Odpowiadając kolejno na wybrane pytania z powodzeniem będziemy mogli mniej więcej scharakteryzować, jak będzie wyglądała nasza wymarzona altana. Wtedy też będzie nam zdecydowanie łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy jej samodzielne wykonanie w ogóle będzie w zasięgu naszych możliwości, czy może jednak lepiej będzie, jeśli dokonamy zakupu.

Z czego ma być zbudowana altana?

To jest pierwsze i jednocześnie podstawowe pytanie, jakie powinno nam się nasunąć, zanim altana w ogóle pojawi się w naszym domu. Oczywiście najczęstszą odpowiedzią jest to, że taka altana powinna być drewniana. Rzeczywiście przeglądając oferty sklepów ogrodniczych oraz z architekturą ogrodową, to właśnie takie obiekty proponowane są najczęściej. Mimo wszystko warto zastanowić się nad tym, czy może jednak będziemy chcieli wprowadzić do naszego ogrodu nieco oryginalności. W końcu możemy samodzielnie zbudować altanę, która będzie wykonana na przykład z kamieni, lub też przykładowo z metalu.

Jakiej wielkości powinna być?

To jest kolejne pytanie, na które warto odpowiedzieć sobie przez zakupem altanki. Okazuje się, że zwykle marzymy o drewnianym ogrodowym domku, który wcale nie będzie taki duży. Tak naprawdę w zupełności wystarczy nam altanka zajmująca dosłownie kilka metrów kwadratowych powierzchni. Czyli najpopularniejszym produktem pod tym względem jest altanka mieszcząca kilka osób jednocześnie – oczywiście siedzących sobie swobodnie na krzesłach, przy ogrodowym stole.

Do czego ma służyć?

Tutaj, takie pytanie wydaje się nieco dziwne. A jednak, jeśli zaczniemy się zagłębiać w to, jaką rolę rzeczywiście powinna spełniać nasza altana ogrodowa, to może wyjść wiele pomocnych podpowiedzi. Wśród nich wymienia się między innymi to, że na przykład w altance chcemy spędzać każde wolne popołudnie, rozsiadając się wygodnie z książką w ręku i popijając pyszną kawę. Dla innych znowu jest to domek w ogrodzie, do którego zagląda się wyłącznie w chwili, kiedy organizujemy większą imprezę rodzinną na świeżym powietrzu, na przykład grilla. W takiej sytuacji z powodzeniem możemy powiedzieć, że będziemy wiedzieli nie tylko jakie powinna spokojnie osiągać rozmiary, ale również to, jak ją później zaaranżujemy.

Przeczytaj także:  Czym jest kostka brukowa

W jaki sposób ją zaaranżujesz?

Odpowiedź na to pytanie powinna się mocno wiązać z poprzednimi stwierdzeniami. Jeśli chcesz, by służyła do Twojego własnego wypoczynku, to chcąc zaaranżować w niej kącik do relaksu, z pewnością nie dokupisz wielkiego stołu, a także krzeseł ogrodowych. Za to może jednak dokupisz do altany wygodny fotel bujany lub też inne wyjątkowo wygodne siedzisko. Zupełnie inaczej aranżacja takiej altanki będzie wyglądała, jeśli co jakiś czas ma w niej przebywać co najmniej kilka osób. Wtedy przyda się solidny stół, a także wygodne ławki do siedzenia.

Przed czym altana ma chronić?

Może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaką funkcję ma spełniać altana w jego ogrodzie. Na pewno jest to często ciekawa ozdoba dla ogrodu, jeśli chodzi o architekturę. Ale jednak nie zapomnijmy, że chcemy często schować się w altance, by posiedzieć na świeżym powietrzu, a jednocześnie móc się osłonić przed deszczem, wiatrem, bądź też promieniami słonecznymi. Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam podjąć decyzję czy jednak interesuje nas altana z zamkniętymi ścianami, czy jednak altana, która jedynie posiada daszek podparta jedynie drewnianymi słupami.

Jakie fundusze chcesz przeznaczyć na jej zakup/montaż

To jest na pewno bardzo istotna informacja. Ponieważ przede wszystkim pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy zmontować taką altanę samodzielnie z zakupionych desek, czy może jednak interesuje nas domek wykonany już przez kogoś innego. Wiedząc ile chcemy maksymalnie wydać pieniędzy na taki cel, jesteśmy w stanie ocenić dokładnie jakiej jakości produkty będą nas interesowały. Możemy to spokojnie sprawdzić na http://ogrodolandia.pl/altany­-ogrodowe. Wtedy zapoznamy się z przedziałami cenowymi na konkretne altanki ogrodowe, które różnią się wielkością, a także wykonaniem.

Ostateczna decyzja

Po zebraniu tych wszystkich kluczowych informacji, jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na ostatnie pytanie. Mianowicie możemy przede wszystkim ustalić, czy korzystamy z możliwości, jakie daje nam sklep internetowy, czy jednak opieramy się jednak na swoich umiejętnościach. Potrafimy sobie już mniej więcej wyobrazić jak wygląda nasza wymarzona altanka ogrodowa i właśnie taką możemy z powodzeniem poszukiwać u rozmaitych dystrybutorów lub producentów. W końcu chodzi o to, by znajdująca się w naszym ogrodzie lub na naszej działce niewielka budowla, dawała nam bardzo dużo radości, podczas korzystania z jej walorów. Jakby nie patrzeć, od wczesnej wiosny, aż po późną jesień możemy przesiadywać w drewnianym domku.

Altany ogrodowe aranżacja

Urządzenie altany ogrodowej

Budowa altan ogrodowych

You may also like

Stabilizacja gruntu – jak jest wykonywana i czemu służy?

Stabilizacja gruntu – jak jest wykonywana i czemu służy?

Stabilizacja gruntu to proces technologiczny konieczny do wykonania, kiedy dane podłoże wymaga pilnego wzmocnienia. Pozwala to na uniknięcie potencjalnego osunięcia...

Niedobór gruntów i galopujące ceny materiałów budowlanych zwiększają ceny mieszkań. W przyszłym roku możliwe 15-proc. podwyżki

Niedobór gruntów i galopujące ceny materiałów budowlanych zwiększają ceny mieszkań. W przyszłym roku możliwe 15-proc. podwyżki

Skokowy wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na...

Prawidłowa eksploatacja paneli fotowoltaicznych – na czym polega?

Prawidłowa eksploatacja paneli fotowoltaicznych – na czym polega?

Posiadanie paneli fotowoltaicznych zdecydowanie przyczynia się do tego, że możemy być bardziej ekologiczni oraz zmniejszać rachunki za prąd oraz za...

Dlaczego należy zadbać o projekt i wykonanie posadzki?

Dlaczego należy zadbać o projekt i wykonanie posadzki?

Podłogi w halach, sklepach czy garażach zdecydowanie różnią się od tych, które spotkamy w naszych domach i mieszkaniach. Łatwo się...

Back to Top